HAKKIMDA

PROF. DR. ŞÜKRÜ OĞUZ ÖZDAMAR’IN YAŞAM ÖYKÜSÜ

Prof. Dr. Şükrü Oğuz ÖZDAMAR, 14 Ağustos 1959 tarihinde İstanbul’da doğmuştur.

Isparta’lı olan Prof. ÖZDAMAR Ankara Anıttepe İlkokulu, Ankara Bahçelievler Ortaokulu ve Ankara Atatürk Lisesi’nde ilk ve orta öğrenimini görmüş, Anadolu Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1984 yılında mezun olmuştur.

1986 yılında S.B. Ankara Hastanesi’nde uzmanlık eğitimine başlayan, 1990 yılında patoloji uzmanı olan Dr. ÖZDAMAR askerlik hizmetini Aralık 1990-Mart 1992 tarihleri arasında İstanbul GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi’nde yapmıştır.
Nisan 1992-Ocak 1993 tarihleri arasında S.B. Aksaray Devlet Hastanesi’nde Patoloji Uzmanı olarak görev yapan Dr. ÖZDAMAR, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı’nda Şubat 1993’de Öğretim Görevlisi, Şubat 1994′de Yardımcı Doçent olmuştur.

Kasım 1997’de Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı’nda göreve başlamış ve 1998 yılında Patoloji Doçenti ünvanını almıştır.

1998-2003 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı’nda çeşitli görevler üstlenmiş; Histokimya ve İmmünhistokimya Laboratuvarı sorumlusu olarak ve Prof. Dr. Bedri Uzunalimoğlu ile Gastrointestinal Sistem ve Karaciğer Patolojisi alanlarında çalışmıştır.

9 Eylül 2003 tarihinde atandığı Bülent Ecevit Üniversitesi (önceden Zonguldak Karaelmas Üniversitesi) Tıp Fakültesi’nde 29 Mart 2004 tarihinde Profesörlük kadrosuna atanmıştır.

1993 yılından itibaren Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Sağlık Meslek Yüksekokulu, Sinop Sağlık Meslek Yüksekokulu Patoloji ve Adli Tıp derslerini vermiştir.
Kasım 1997 tarihinden itibaren Hacettepe Üniversitesi’nde Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi ile Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Yüksekokulu’nda Patoloji derslerini vermiş olup; Eylül 2003 tarihinden beri Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Patoloji derslerini vermektedir.

2010-2011 Güz döneminde internet ortamında Açıköğretim Fakültesi Uzaktan Eğitim Programları için (Eczane Hizmetleri ve Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Önlisans Programları) Genel Patoloji derslerini vermeye başlamıştır.

Prof. Dr. Şükrü Oğuz ÖZDAMAR, Eylül 2003′den bugüne çalışmakta olduğu Bülent Ecevit Üniversitesi (önceden Zonguldak Karaelmas Üniversitesi) ’nde ve Tıp Fakültesi’nde yoğun olarak görev aldığı Etik Kurul çalışmalarına, Tıp Fakültesi Eğitim Başkoordinatörlüğü ve Mezuniyet Sonrası Eğitim Programları Koordinatörlüğü görevlerine özellikle önem vermiştir. Tıp Fakültesi’nde ve Sağlık Yüksekokulu’nda mezuniyet öncesi eğitiminde sınavların optik okuyucu ile değerlendirilmesi sistemini başlatmıştır. Tıp Fakültesi Fakülte Kurulu ve Yönetim Kurulu Üyelikleri (2003-2010) ile Cerrahi Tıp Bilimleri Bölüm Başkanlığı (2007-2010) ve Zonguldak Sağlık Yüksekokulu Müdürlüğü (2011-2013) görevlerinde bulunmuştur.

Prof. Dr. Şükrü Oğuz ÖZDAMAR, 2004 yılında Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Tıp Fakültesi Dergisi – MEDİFORUM’un yayımlanmasını gerçekleştirmiştir.

Dr. ÖZDAMAR, ülkemizde alanında ilk telif eser olan TEMEL PATOLOJİ  kitabının yardımcı editörlüğünü yapmıştır (2007).
Yine ülkemizde ilk kez gerçekleştirilen ”Robbins ve Cotran HASTALIĞIN PATOLOJİK TEMELİ CEP KİTABI” (POCKET COMPANION TO Robbins and Cotran PATHOLOGIC BASIS OF DISEASE) (2008) ve “Robbins ve Cotran HASTALIĞIN PATOLOJİK TEMELİ” (Robbins and Cotran PATHOLOGIC BASIS OF DISEASE) (2009) patoloji ders kitaplarının Türkçe’ye çeviri editörlüklerini yapmıştır.

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi programları için Genel Patoloji Ders Kitabı‘nı hazırlamıştır (2010).

2000-2004 yılları arasında Ankara Patoloji Derneği’nin yayın organı olan Patoloji Bülteni (Turkish Bulletin of Pathology) Editörlüğünü yapmıştır.

2006-2011 yılları arasında Patoloji Dernekleri Federasyonu’nun yayın organı olan Türk Patoloji Dergisi (Turkish Journal of Pathology)’nin Editörlüğünü, 2009-2011 yılları arasında bu derginin Başeditörlüğünü yapmıştır. Türk Patoloji Dergisi’nin bu dönemde EBSCO, DOAJ, INDEX COPERNICUS, SCOPUS ve MEDLINE/PUBMED dizinlerine kabul edilmesini sağlamıştır.

Nisan 2011′den itibaren Bülent Ecevit Üniversitesi (önceden Zonguldak Karaelmas Üniversitesi)’nin yayın organı olan Yükseköğretim ve Bilim Dergisi (Journal of Higher Education and Science)’nin Editörlüğünü yapmaktadır.

Dr. ÖZDAMAR, Bülent Ecevit Üniversitesi (önceden Zonguldak Karaelmas Üniversitesi)’nde halen diğer görevleri yanı sıra Tıp Fakültesi Tıbbi Patoloji Anabilim Dalı Başkanlığı (Eylül 2003 – ), Cerrahi Tıp Bilimleri Bölüm Başkanlığı (Ocak 2012 – ), Yükseköğretim Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü (Kasım 2011 – ) ve Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Vekilliği (Mart 2013 – ) görevlerini yürütmektedir.

Eserleri arasında 24 kitap bölümü, yurt içi ve yurt dışı hakemli dergilerde yayımlanmış 140 bilimsel makalesi ve ulusal ve uluslararası kongrelerde sunulmuş 170′den fazla bilimsel bildirisi bulunan (Ocak 2013) Prof. Dr. Şükrü Oğuz ÖZDAMAR’ın bazı bildirileri de ödüller kazanmıştır. Bilimsel çalışmalarına 200′den fazla atıfta bulunulmuştur (Ocak 2013).

Bilim-kurgu, spor (masa tenisi) ve müzik ile (klasik ve akustik gitar) amatörce ilgilenen Prof. Dr. Şükrü Oğuz ÖZDAMAR’ın masa tenisi spor dalında çeşitli turnuvalarda dereceleri bulunmaktadır.

Mesleği ile ilgili olanları yanında hobilerinden olan fotografi, arkeoloji ve astronomi ile ilgili olarak da çok sayıda konferans vermiştir.

Yabancı dili İngilizce olan Prof. Dr. Şükrü Oğuz ÖZDAMAR evlidir ve iki çocuğu bulunmaktadır.

 

© 2021 Prof. Dr. Şükrü Oğuz ÖZDAMAR | Design Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress